Dnešní videa pojmeme zčásti opět jako pozvánku na blížící se akci. Tentokrát to bude Prague Shakuhachi Festival. Devátý ročník festivalu japonské a soudobé hudby přivede do Prahy mistry japonských tradičních hudebních nástrojů. Rozezní sály HAMU, Českého musea hudby, Musea Kampa, Sv. Vavřince pod Petřínem a Juditiny věže Karlova mostu. Ačkoliv je hlavní osou bambusová flétna z názvu, je náplň festivalu mnohem pestřejší. Již v pátek 21. srpna festival zahájí elektroakustickým koncertem v Českém museu hudby. Po boku japonských virtuózů, vystoupí mimo jiné básník Jaromír Typlt, multi-instrumentalista Vlastislav Matoušek a post-hiphopová kapela Kyklos Galaktikos.
Vlastislav Matoušek, skladatel a nejzarytější propagátor flétny šakuhači hraje na břehu Vltavy u jihočeských Poněšic.
Celodenní sobotní program nabídne českému publiku možnost poznat a zažít zvuk, tak jak jej chápe zen-budhismus. Japonský duchovní Daitetsu Kosuge povede přednášku a meditaci, po níž bude následovat zvuková procházka Malou stranou a Hradčany navržena českým soundartistou Michalem Kindernayem. V jejím rámci zahraje site-specific ansámbl Topos Kolektiv. Sobotní večer bude patřit duchovní hudbě, na řadě jsou hned dva koncerty: mezikulturní Dialog mezi Východem a Západem v Juditině věži Karlova mostu a tradiční japonská hudba ve skrytém sálu bývalého kostela sv. Vavřince pod Petřínem. Další koncerty se budou konat v prostorách HAMU na Malostranském náměstí. Hlavní koncert festivalu se zde odehraje v neděli večer 23. srpna. Pondělí 24. bude věnované nové a soudobé hudbě. Nové skladby představí Marty Regan, Vlastislav Matoušek a Matouš Hejl. Uvedena bude i jedna z úplně prvních evropských skladeb pro šakuhači Harakiri Petera Eötvöse (1973), její perkusivní složku má na starosti dřevorubec půlící polena.
Výjimečnou událostí festivalu bude uvedení vězeňské pantomimy Václava Havla Perpetuum Mobile v režii Radima Vizváryho v Museu Kampa. ZDe je sice k vidění celý záznam, ale živé provedení je jiný zážitek.
Z Polska na festival zavítá také duo Magic Carpathians, které kombinuje folklorní nástroje s elektronikou a improvizací.
Vedle koncertů festival nabízí kurzy hry na japonské nástroje koto, šakuhači a šamisen. Možnost dozvědět se více o japonské hudbě otevírají poslechová setkání a odborné přednášky. Celý program zřete na https://2015.komuso.cz/
A mimo pozvánku na závěr trochu taneční inspirace do letních dní od slovenské kapely La3no Cubano.