- Inzerce -

Videa na víkend – Requiem

Různé podoby zhudebněné mše za zemřelé, ať už zdůrazňují smíření mrtvých i živých, nebo naopak finální apokalypsu a boží hněv.

Dnes máme den památky zesnulých, Dušičky, halloween, prostě den, kdy bychom měli rozjímat o tom, co nás čeká „na druhé straně“, ať ji věříme v jakoukoliv verzi. Obřadem vyprovázejícím člověka na onen svět je v křesťanské kultuře tradičně rekviem a to se dočkalo mnoha hudebních zpracování i v průběhu stále ateističtějšího 20. století stejně jako v tom století našem.

Ve 20. století asi není monumentálnějšího a apokalyptičtějšího Requiem nad to, které napsal György Ligeti v roce 1965.

O dva roky později, v roce 1967, se polský jazzový klavírista Krzysztof Komeda takto rozloučil s Johnem Coltranem.

Bruce Odland a Sam Auinger se rozhodli skrze rekviem rozloučit s fosilními palivy. Vokální party doprovázejí hluky města proměněné v hudbu.

Ruská skladatelka Lera Auerbach má na kontě requiem již tři. Rsuké, drážďanské a jedno za básníka (Symfonie č. 2). Tu máme dvě z nich.

Sylvie Bodorová napsala v roce 1997 Terezin Ghetto Requiem.

Tandem Helmut Oehring a Iris ter Schiphorst stojí za Requiem z roku 1998.

Se smrtí by mělo být spojeno také smíření. tato myšlenka stála za kolektivní kompozicí Requiem of Reconciliation, na níž se podílelo  patnáct skladatelů, mimo jiné Marek Kopelent.

Ale místo smíření to mohou být i plameny pekelné a věčná zkáza. Tak to působí ve filmu Sedmá pečeť, kde režisér Bergman použil Dies Irae, jednu z částí rekviem.

https://www.youtube.com/watch?v=VkDKenVg1cY

A apokalyptické vize v tomto textu inspirovaly i program kombinující starou i novou hudbu. Autorka programu realizovaného předloni na festivalu v Lucernu, houslistka Patricia Kopačinskaja v doprovodném textu spojuje vizi konce světa se současnými problémy včetně klimatické či migrační krize. V závěru koncertu začnou divákům pod sedadly odklepávat metronomy.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.