- Inzerce -

Videa na víkend – Sláva 28. říjnu

Tento víkend slavíme sto let od založení Československa. Co se hrálo za hudbu v roce 1918, už jsme se dívali dříve, dnes to vezmem z jiného úhlu. Oslavy jsou často prezentovány jako „narozeniny republiky“ a svým rozsahem zastiňují všechny ostatní oslavy. Vyvažme to trochu a připomeňme si hudební osobnosti se stejným datem narození. V roce 1880 se v západoslovenské Myjavě narodil Samuel Dudík, slavný primáš, který si zahrál i s Českou filharmonií a také ve filmu s Oldřichem Novým.

28. října 1885 se narodil ruský básník Velimir Chlebnikov, člen futuristického hnutí a vynálezce nových jazyků.

Zde jeho báseň čte Roman Jakobson

Chlebnikovovy básně využil skladatel Vladimir Martynov ve své skladbě Noc v Galicii.

Téhož dne v roce 1888 se narodil český skladatel Emil Šolc, který do svého ohluchnutí v roce 1933 napsal kolem tisícovky skladeb. Řada z nich má dodnes stálé místo v repertoáru všech možných dechových kapel v Čechách, ale dostaly se i na mezinárodní scénu.

Když byly Československu čtyři roky, tedy 28. října 1922, přišel na svět v německé Bochumi Goetz Gustav Ksinski, známější jako Gershon Kingsley. Po nástupu nacismu odjel do Izraele, kde se věnoval jazzu. Později se přestěhoval do USA, kde se stal velkým propagátorem syntezátoru Roberta Mooga. Společně s Jean-Jacquesem Perreym začali dostávat elektronickou hudbu do hitparád. V roce 1969 napsal hit Popcorn, ten dodnes zní při nejrůznějších příležitostech, byť si málokdo pamatuje autora (a občas je kvůli syntetickému zvuku připisován třeba skupině Kraftwerk).

A takto ji hraje autor akusticky.

28. října 1935 se ve Stockohlomu narodil Folke Rabe, trombonista a skladatel na pomezí jazzu a vážné hudby. Od dixielandu a swingu se přes studium třeba u Györgye Ligetiho dostal k takovýmto kompozicím.

Stejný den v roce 1947 spatřil světlo světa japonský skladatel Jō Kondō

28. října 1957 se narodil kurdský zpěvák Ahmet Kaya. Byl velkou hvězdou v rodném Turecku, když ale začal více dávat průchod svým politickým názorům a především když se začal více hlásit ke kurdské identitě, stal se doma vyvrhelem a musel Turecko opustit. Zemřel ve Francii. Zde hit, který právě způsobil jeho upadnutí v nemilost.


Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.