- Inzerce -

Videa na víkend – Svátek práce a lásky

Prvomájové oslavy a řeči o jednotě pracujících zvládlo několika českým generacím důkladně znechutit státní zřízení, které se jimi oficiálně zaštiťovalo, takže dnes se těžko ubránit buď ironickému pousmání, nebo obavám, když na to dojde řeč. Není přitom od věci si připomenout, že datum bylo zvoleno podle bojů za osmihodinovou pracovní dobu, které se rozhořely 1. května 1886 v Chicagu. K blížícímu se prvnímu máji si dejme pár souvisejících ukázek.

Písničkář Pete Seeger zhudebnil velice polopatický návod, jak a proč zakládat odbory.

A nazpíval také verzi Internacionály.

Pro srovnání hymna všech pracujících v roztomilé japonské verzi.

Workers Union je skladba holandského klasika Louise Andriessena a ukazuje, co je pro odborově organizované pracující důležité, tedy držet jednotný rytmus. Které tóny zaznějí, to je ponecháno volnému rozhodování hudebníků. Adriessenova skladba je určena pro jakoukoliv „hlasitě znějící skupinu hudebníků“ a my si poslechneme dvě, jednu spíše kapelovou, druhou dechově orchestrální:

Dnes se pozornost od dělníků v továrnách přesunula mimo jiné k prodavačkám v supermarketech, jejichž práce si s tou tovární v mnohém nezadá. A jejich životy inspirovaly operu litevské tvůrčí trojice Vaiva Grainytė, Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė nazvanou optimisticky Have a Good Day. Zde upoutávka:

První máj jako paralelní svátek práce i lásky mají kromě nás také v Indii a pro tuto příležitost je k dispozici mix bengálských písní velice optimistického ladění.

Takto o prvním máji zpíval Vlasta Třešňák v roce 1989.

A neobejdeme se bez Máje s velkým M od Máchy rovněž s velkým M. Zde ve zhudebnění Jiřího Kadeřábka.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.