- Inzerce -

Videa na víkend – Vincent Moon a jeho planetky

Po Vánocích neškodí věnovat se i jiným rituálům, než těm domácím, kaprodivným. Občasný protagonista této rubriky, francouzský filmař Vincent Moon již deset let cestuje se zařízením pro záznam zvuku a obrazu po celém světě a zachycuje nejrůznější obřady od extatických rituálů na předměstích Hanoje přes šamanské slavnosti v srdci amatzonského pralesa a noiseové experimenty v Singapuru až po súfistické rituály v Čečně. Pouští se zkrátka, svými slovy, do „zvukového výzkumu posvátné a léčivé hudby“ – díkybohům, dodávám, bez newageového obýváčkového pohodlíčka a v přirozeném prostředí. 

 

 

Všechno svou práci Moon poskytuje zdarma či za dobrovolný příspěvek pod licencí Creative Commons. Hudbymilné potěší  jeho bandcampová stránka se stovkami záznamů nerušených obrazem. Ostatně, občas z ní něco uvízne v naší rubrice Slyš zdarma.

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.