A je to tady! Škola. Brzké vstávání, zkracující se dny, přibývající povinnosti, kázeň ve třídě, rodičovské schůzky. Předem se omlouvám těm, kdo ratolesti školního věku nemají. Pro dnešek jste nám volní. A my ostatní se na to, co nás čeká od pondělí, naladíme výběrem audiovizí o dětech a vzdělávání.
Geometrii se nejlépe naučíte s hudebním doprovodem od Philipa Glasse. Napsal ho pro britský seriál Sesame Street.
Herbie Hancock učil děti v témže seriálu samplovat.
A Joan LaBarbara tamtéž zopákne abecedu.
Abecedu pěkně zhudebnil i György Ligeti.
A jak se děti učí kreativně poslouchat a přemýšlet o zvucích v Británii? Minute of listening je projekt, který dětem na základních školách předkládá krátké vzorky hudebních i nehudebních zvuků (od Beethovena přes Matthewa Herberta po hluk londýnských doků) a učitelům pomáhá s nimi dále pracovat.
V ČR již řadu let funguje projekt Slyšet jinak, za nímž stojí mimo jiné skladatelé Vít Zouhar a Ivo Medek. Cílem je vnést do hudební výchovy trochu svěžích zvuků a odvahy posunout se za memorování slavných jmen a zpěv lidových písní. A takhle to dopadá.
V Brně (přesněji, v Praze v Brně) budou mít kroužky elektronické hudby pro děti od osmi let. V Londýně mají děti School of Noise…
V dnešní době interaktivních výukových prostředků a tlustých fixů na bílých tabulích upadá trochu v zapomnění ten krásný a občas bolavý zvuk křídy na černé tabuli. Užijte si ho.
Když staří hrají jako malí. György Kurtág začal komponovat cyklus Játékok jako pedagogický materiál pro mladé pianisty již v roce 1973. Doposavad bylo vydáno devět svazků obsahujících krátké skladbičky, postavené často na jednoduchých myšlenkách nejen pokud jde o hudební obsah, ale vůbec o interakci s klavírem. Zde jednu z nich, nazvanou Hádka, hraje autor se svou manželkou.
A nezapomeňme na zeměpis a oblíbené slepé mapy. Tady v mládeži bohužel nepřístupné verzi Stříbrného Rafaela.