- Inzerce -

Videa na víkend – Zveme na Audiotrauma Fest

Již příští víkend, 9. a 10. února, proběhne další ročník festivalu temné a netradiční elektroniky na pomezí industriálu Audiotrauma. Jedná se o projekt mezinárodního labelu, který si však vybral Prahu (konkrétně klub Nová Chmelnice) už potřetí jako místo konání. Na festivalu vystoupí výhradně zahraniční hudebníci do tohoto vydavatelství zahrnuti, jedná se tak o akci, jež se přece jen liší od ostatních českých a slovenských fesťáků zaměřených na méně obvyklé hudební žánry.

První z vystupujících, kteří si dle nás zaslouží zvláštní pozornost (mimochodem festival si na headlinery nehraje, což je jen dobře), jsou Francouzi Ex-Tension, hrající již slušnou řádku let.  Do Prahy přivezou moderní zvukově nátlakový elektro-industriál s nepříjemným kontrastním noir/halucinogenním vizuálem. Takhle nějak bych si vyznění festivalu přesně představoval.

 

To jejich krajané Chrysalide naopak předvedou o dost údernější a pohybovější vystoupení, elektro-industriální podkres mají syrovější a přímočařejší, čeká vás vlastně už docela klasická směs tvrdších Skinny Puppy a rozhýbanějších Sutcliffe Jugend s všudypřítomným pachem starých Ministry.

 

Stylově a přístupem podobné, ovšem zabalené do jednoho z posledních výkřiků fúze eletroniky(EBM) a hardcore/metalu, tzv. digital hardcoru, pak bude vystoupení Ambassador 21.

Toto duo z Běloruska, které ale v současnosti působí v Praze, už stihlo v poslední době objet i pár míst v Čechách a na Slovensku, pokud jste je dosud nestihli, teď je další možnost.

 

Další zajímavý a minimálně na deskách netradiční elektronický umělec Āleph přijíždí z berlínské scény, třebaže pochází z Itálie. Jeho tvorbu si můžeme představit jako neklidnou směs ambientu, digitálně upravených konkrétních zvuků, elektro-industriálu, ale i klavírních ploch a vyhrávek na pomezí neoclassicalu či až kabaretu, jenž občas rozproudí pochodové vsuvky. Podobně ostatně působí i ukrajinský umělec R.roo, který se ale nepouští na tak široké rozmezí a pohybuje se v tradičnějších elektronických postupech.

https://alephtrauma.bandcamp.com/

 

Ostatně mnoho dalšího mimo tento krátký průřez najdete na bandcampu Audiotraumy, kde po individuálně dlouhém hledání nejspíš každý alespoň trochu sledující EBM či industrial najde něco zajímavého. Jako ukázku toho, jak vypadá produkce na místě, najdete na youtube dostatek videí ze starších ročníků. Níže vybrané je  obzvláště ilustrativní. Dále již nezbývá, než popřát hluboký zážitek!

https://audiotrauma2.bandcamp.com/

https://www.youtube.com/playlist?list=PL2OPWOtvWKUk3wYIu-Jj0fU6RmZDbRuyl


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.