- Inzerce -

Vintage Cucumber: Wir fliegen zum Mond EP

Krautrock prožívá svou renesanci nejen zvýšeným zájmem o tvorbu jeho někdejších gigantů a nové edice jejich raritních materiálů, ale také aktivitou četných nových projektů zabývajících se tímto starožitným hudebním stylem. Neokrautrock se většinou vyznačuje jistou mírou reflexe současné doby a často se nebojí použít i rozličné soudobé hudební a zvukové koření. Některé projekty pak na nějaké trendy fígle rezignují a i v novém tisíciletí hrají víceméně jako před nějakými čtyřiceti lety.

Jednočlenný projekt Vintage Cucumber tvoří Johannes Schulz z německého Templinu. Produkuje ten nejopravdovější krautrock, jako vystřižený z nejlepšího období sedmdesátých let minulého století. Přísný beat motorik, který neuhne ani na vteřinu z předem vytyčeného směru, stručná basa a klávesové drony v pozadí plus jednoduchá náladová kytara se staře znějícím chorusem – všechny ingredience správného krautrockového válu jsou tu pohromadě.

EP Wir fliegen zum Mond sestává ze čtyř skladeb o celkové délce necelých třiceti minut. Kromě zmíněných zvukových rekvizit už je tu ke slyšení pouze zpěv, který jediný poněkud narušuje iluzi, že posloucháme historickou nahrávku. Škrcený falzet si tu notuje s jinou barvou vysokého tenoru, což dodává zejména první písni Tanz der Sonne pikantní příchuť jemného humoru, těžko říct zda záměrného či nezáměrného. V závěrečné Wir fliegen zum Mond pak přejde falzet až téměř do “šmoulího” vokálu, hudební podklad ovšem na toto vtipkování nereaguje a vede si dál svou. I zvuk nahrávky je lehce zahuhlaný a celek tak tvoří dokonalou poctu starým záznamům ze sedmdesátých let s opravdovou patinou magnetofonového pásu.

Hudební materiál na Wir fliegen zum Mond připomene trochu Faust a snad o něco víc Neu!. Zabývá se však jen jedním aspektem jejich hudby, nemá potřebu v uzavřené hudební kapitole hledat originální postupy. Johannes Schulz vyrábí jakýsi krautrockový jukebox, který hraje esenci žánru v podstatě po libovolný časový úsek.

 

Vintage Cucumber: Wir fliegen zum Mond EP

(vintagecucumber.bandcamp.com)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.