- Inzerce -

William Basinski – Richard Chartier: Divertissement

William Basinski i Richard Chartier mají na svém kontě hezkou řádku sólových alb i různých kooperací oscilujících mezi ambientem, minimalismem a experimentální elektronikou. Basinski jakožto klasicky vzdělaný hudebník začal svoji aktivní hudební kariéru již koncem 70. let ovlivněný hudebními experimenty Steva Roache a Briana Ena. Jeho první album Shortwavemusic pochází z roku 1983, ale vyšlo o celých patnáct let později jako prvotina u labelu Raster Noton. Richard Chartier je o více než jednu hudební generaci mladší, původně grafický designér a autor zvukových instalací. V minulosti spolu oba hudebníci již dvakrát zdařile spolupracovali – poprvé v roce 2004 na bezejmenném albu Untitled a podruhé v roce 2013 na albu Aurora Liminalis. Jejich třetí spolupráce z letošního roku nese název Divertissement a vychází u amerického labelu Important Records. Autorem obalu ladícího s hudebním obsahem tohoto alba je James Elaine, který pravidelně spolupracuje s Williamem Basinským od konce sedmdesátých let na zvukových instalacích a divadelních experimentech.

Pojem divertissement obsažený v názvu nového alba Williama Basinského a Richarda Chartiera se v minulosti používal – podobně jako italské divertimento – pro lehčí hudební dílo určené pro skupinku muzikantů. Je pravdou, že jejich v pořadí třetí spolupráce je zvukově přístupnější a v pozitivním slova smyslu krásnější než předchozí dvě společná alba, ale k zábavě a rozptýlení určeno není.

Dvě části, každá něco málo přes dvacet minut – zřejmě proto, aby album mohlo vyjít na vinylu, jinak bych si dokázal představit i podstatně delší stopáž – přináší spíše zklidnění, soustředěnost, zasnění, povzbuzení fantazie. Podobně jako v minulosti oba hudebníci používají jemnou elektroniku, piano, smyčky z pásků a dokonce krátkovlnné rádio. Všechny zvukové zdroje jsou dokonale sladěny v tichý, ale zvukově hutný celek. Při soustředěném poslechu a vyšší hlasitosti vystupuje z nahrávky řada změn, překvapivých detailů a jemných hluků.

První z obou částí začíná velmi laskavě až líbezně, ale velmi rychle přejde do dlouhých spodních, zpočátku sotva slyšitelných tónů, tak typických pro oba protagonisty. Motiv z úvodu alba se vrací ve vyšších polohách a rozvíjí se pozvolna dál. Zvuky se postupně zahušťují a vytvářejí velmi rozmanitou a hudebně bohatou ambientní síť, která se postupně mění v temně laděný ruchový zvukový proud. Druhý part je podstatně klidnější a zvukově méně výrazný, povětšinou obsahující spodní tónové frekvence. Až v samotném závěru se opět rozjasní a končí v podobném duchu, v němž začínal první part. Kdo hledá, v této pozoruhodné nahrávce zcela určitě najde.

 

William Basinski – Richard Chartier: Divertissement

Important Records (https://www.importantrecords.com)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.