- Inzerce -

WWW – WintschWeberWolfarth: Thieves Left That Behind

Nová položka v katalogu Veto Records obsahuje materiál dosti nekompromisní. Ihned po vložení disku do přehrávače se na nás vyvalí prazvláštně potemnělý svižný syntezátorový pulz a s ním staccatové ataky kontrabasu. K variacim přibývá Rhodes piano se zvukem tu čistě konkrétním (v něm je krásně slyšet všechna mechanika nástroje) a jindy i drsně zkresleným a bicí, které od úvodního šumění činelů přejdou až do odpichového beatu. Atmosféra je improvizačně uvolněná, avšak nic se přitom neděje v neprospěch kolektivního groovu. Objevit se mohou také zvuky podstatně digitálnějšího charakteru, jako jsou například syntetické plochy či efekty na Rhodes pianu třeba hned ve druhém tracku. Kontrabas různými způsoby přelétá mezi funkcí další improvizační vrstvy a syrovějšími smyčcovými plochami či chytrými basovými ostináty.

Zpočátku si to kvůli celkové neokázalosti nemusíme uvědomit, ale máme zde dost možná co do činění s dalším skvělým experimentálním jazzově improvizačním triem, jako bylo svého času například Ganělin Trio nebo Medeski Martin & Wood, a nelze si tu také nevzpomenout na nekompromisní přístupy k těmto instrumentům, jak je zkoumali členové kapel Milese Davise v éře těsně po albu Bitches Brew – Jarrett, Zawinul, Larry Graham, Jack DeJohnette, Miroslav Vitouš či Dave Holland. Trio Švýcarů Michela Wintsche (syntezátory, Rhodes piano), Christiana Webera (kontrabas) a Christiana Wolfartha (bicí) vykazuje od začátku svého působení podobně dobrodružný vlastní vývoj. Zde je pro ukázku jejich starší koncert pro změnu s akustickým klavírem:

Kapela na tomto albu srší invencí i při jedovatých surově industriálních plochách i v jemnějších a hravých melodicko-harmonických hříčkách. Dojde i na analogově hřejivé syntezátorové leady v decentních melodiích, jindy zase mohou diskuze kláves a freejazzrockové rytmiky přinést až humorné momenty. S radostí by si měli tuto desku poslechnout nejen fanoušci experimentálnějšího pojetí improvizace, ale i širší publikum z řad zájemců o moderní jazz či různorodou hudební psychedelii a progresi.

WWW – WintschWeberWolfarth: Thieves Left That Behind

Veto Records (https://www.veto-records.ch)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.