- Inzerce -

Yasunao Tone / Talibam! / Sam Kulik: Double Automatism

Rychlé a zběsilé mezigenerační setkání. Japonec Yasunao Tone už má sedmdesátku za sebou, je členem Fluxu a na hudebním poli proslul především uširvoucími manipulacemi s „poraněnými“ cédéčky – sám o téhle extrémní, jedné z nejexterémnějších forem hluku ale s nevinnou tváří říká, že prostě dělá hudbu, které se mohou zasmát s dědkama na rybách.

Duo Talibam! (Matt Mottel, Kevin Shea), které o sobě rádo slýchá, že je jednou z nejvíce vzrušujících kapel současné newyorské scény, pomocí syntetizérů, elektroniky, efektů a perkusí vytváří frenetické zvukové krajiny, jako kdyby se Voice Crack zkřížili s Brucem Leem. Smysl pro humor je zde příjemnou samozřejmostí. Jejich krajan, trombónista Sam Kulik, má tradiční improvizátorské CV plné stálejších i nestálejších projektů. S Talibam! natočil už jedno album, tři ze čtyř aktérů přítomného titulu se tedy dobře znají. A Yasunao Tone je buldozer, kterého kdo ještě nezná, brzy pozná.

U Karlrecords obvykle vycházejí reedice a „zasloužilí“, tohle je ale vysloveně punk. Nejen zvukově, ale i v tom, že jde o nový materiál a že tvůrci necítí potřebu mít na obalu vinylu o dvakrát osmnácti minutách (existuje samozřejmě i download verze) zbytečně moc informací.

Nechce se mi vymýšlet neologismy popisující frenetické tempo a nechuť setrvat v jedné zvukové konstelaci déle než vteřinu, odkazuji vás tedy na embed. Potěší, že Yasunao Tone zde zavrhl poničená cédéčka a přehrávače upravené tak, aby se při ERRORu nevypínaly, a mladickou zvídavostí upgradoval instrumentář a používá speciálně vytvořenou macovskou aplikaci s všeříkajícím názvem MP3 Deviations.

Celé album se nese v jednotném duchu. Všechny zvuky se střídají a lítají mezi kanály vpravdě hekticky a jsou na sebe tak naladěny, že nelze říci, kdo hraje co. Výjimkou je Kulik – na straně B asi minutu vyluzuje delší tóny. Patrně si díky své jazzové průpravě nedokázal pomoct a není to špatná připomínka kořenů, s nimiž se do takhle extrémních podniků také dá jít.

Mám za to, že dědci na rybách se baví stejně jako tvůrci a já.

Yasunao Tone / Talibam! / Sam Kulik: Double Automatism

Karlrecords (karlrecords.bandcamp.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.