- Inzerce -

Ypotryll: Solar Tongues

Ypotryll: Solar Tongues

Sangoplasmo Records (www.sangoplasmo.com)

 

Za jménem mytologického velbloudokozokance s hadím ocasem a obřím penisem se skrývá brooklynský projekt mířící do poklidnějších a melancholičtějších vod experimentální hudby. Slovo „skrývá“ je skutečně na místě, neboť dohledat o něm na internetu nějaké informace mezi tunami fanzinových webů o kryptozoologii, mytologii a new age je práce vpravdě odrazující. Posluchač se zjevně nemá zabývat jinými věcmi než hudbou samotnou a grafickým designem Lubomira Grzelaka, hlavy polského vydavatelství Sangoplasmo. Na serveru Discogs je kazeta Solar Tongues zatím uvedena jako jediná položka v Ypotryllově diskografii, jedna z mála dalších informací se nachází na webu amerického kazetového labelu Mineraltapes, že i tam se brzy objeví další stopa tohoto tvora.

Dvě kratší skladby (necelých čtrnáct a deset minut), které se na této kazetě nacházejí, byly nahrány živě s pomocí hlasu, analogového syntezátoru a efektů, z nichž dominantní je především zasněné echo. V něm se v první kompozici Sún začnou prolínat nenuceně prozpěvované linky s duněním evokujícím rozlehlý prostor poněkud industriálního charakteru. Do něho po chvíli vstoupí zvonivá syntezátorová plocha jako paprsek denního světla a toto vše se dále ve skladbě líně převaluje směrem k pozitivnějšímu závěru, který již není obtěžkán temnotou.

Oblíbené spojování analogově generovaného zvuku opatřeného echem s estetikou starších sci-fi filmů zde asi bude hrát také svou roli. Tyto tendence v pojmenováních celé kazety i první skladby zdůrazní totiž druhá kompozice, jejíž název Malacandra odkazuje zřejmě k průkopnické vědecko-fantastické románové Vesmírné trilogii C.S. Lewise, napsané ještě před jeho opěvovanými Letopisy Narnie. Zvukově pak nabízí vzdalující se pohled začínající nízko nad povrchem obydlené planety, pokračující v hluku oběžné dráhy a za celkovou pointu – zmizení v pustině univerza – lze možná pokládat i cca čtyřminutové „ticho“ na zbývající pásce.

Zastřeným zvukem i volbou média specifického charakteru Ypotryll zjevně odmítá sledovat současné standardy studiové práce a masteringu, „co musí řvát“. Limitovanou edicí osmačtyřiceti kusů kazet pak dává najevo, že neloví fanoušky na počet, ale vyžaduje osobnější přístup od skutečných zájemců. Proti jeho práci pak nelze říci ani půl špatného slova.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.