- Inzerce -

ZS: Xe

Xe, nejnovější album newyorského tria ZS je koktejlem abstraktní elektroniky, free jazzu a mathrockových a krautrockových inspirací. K slyšení tu jsou virtuózní hráčské výkony, především ohromující kombinace přesnosti a výdrže u bubeníka Gregga Foxe, nebo zajímavě pojatá neučesaná a nervní hra kytaristy Patricka Higginse.

Album otevírá vytleskávaný rytmus a potrhlé zvuky ve skladbě The Future of Royalty, která má patrně sloužit jako odlehčení na začátek i jistá zpráva, že je potřeba k následujícímu materiálu přistupovat s lehkostí. Hudebníci se ovšem hned na začátku urvou ze řetězu, jen mečivý saxofon po celou dobu krátkého tracku naznačuje ironický odstup.

Druhá skladba sice začíná jako tradičně rozvolněné a trochu opatrné free improv, ale v druhé půli se změní v chuchvalce dýchavičné elektroniky špikované frenetickou kytarou s přísnou tečkou kytarového ostinata. Následující Corpses je podivuhodná variace na math/kraut rock, kde se nad bubenickou exhibicí opakují stručná kolečka kytary a saxofonu. Bubeník Gregg Fox přechází v této skladbě od liebezeitovského bubnování typu člověk-stroj až kamsi do matematického přesného hardcore, aniž by k podobně intenzivnímu projevu strhl i ostatní, kteří nad učebnicovou ukázkou bubenické výdrže lakonicky brnkají své drobné motivy a trochu společného bouření předvedou až v samém závěru. Čtvrtá skladba Weakling přinese trochu zklidnění a nabídne něco přívětivých dronů, rušených tu a tam harašením kytary a šustěním elektroniky.

To je ale jen prolog k nejdelší skladbě alba: Xe. Ta začne krátkým blábolením kytary ozdobené Whammy pedálem, pokračuje minimalistickou rytmickou pasáží s flažolety, ze které se velmi pomalu noří jednoduché motivy kytary a saxofonu, opakující se a postupně se rozvíjející až k závěru, přerušovanou občasnými nespoutanými hudebními explozemi. Absolutní ukázněnost kořeněná kontrolovanou výbušností.

Na album nahrávané ve studiu naživo bez dodatečných úprav fascinující výsledek.

 

ZS: Xe

Northern Spy Records (https://northernspyrecords.com)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.